Aleyna Açıkel

Fagot Sanatçısı

Aleyna Açıkel

Aleyna Açıkel – 1999 yılında Eskişehirde doğdu. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman ana sanat dalına kabul edildi. Keman dalında birçok konser verdi.

2013 yılında Fagot ana sanat dalına geçiş yaparak Erika Farkas ile çalışmalara başladı. 2015 yılında Anadolu Üniversitesi senfoni orkestrası ile Haydn Fa Majör Fagot konçertosunu seslendirdi. 2017 yılında fagot çalışmalarına Sabriye Özkan ile devam etti. Fagot dalında barok resitali, birçok solo konser ve oda müziği konserleri verdi. Cem Aktalay, Engin Güngördü ve Artur Kasperek ile fagot çalışmalarında bulundu. Onur Üzülmez ile kamış yapımı çalışmalarına katıldı. 2017 yılında Edirne Mimar Sinan Rotary Klübü 19. Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışmasında Anadolu Trio grubu ile özel jüri ödülünü almaya hak kazandılar. 2019 yılında Türkiye Gençlik Senfoni Orkestrası ile Almanya ve İtalyada konserler verdi. Cem’i Can Deliorman, Erdem Çöloğlu, Murat Sümer, Murat Göktaş, Orçun Orçunsel, Cem Mansur, Orhun Orhon, Barış Demirezer, Erol Erdinç, Burak Tüzün, Rengim Gökmen, Revnak Yengi, Hasan Niyazi Tura gibi şeflerle çalıştı.

Aleyna Açıkel Lisans 3. sınıf olup Fagot Çalışmalarına Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Gülnur KURT ile devam etmektedir. Oda müziği çalışmalarına Sedat Civelek, Orkestra çalışmalarına ise Burak Tüzün ile devam etmektedir.