Arda Büyükgüral

Viyolonsel Sanatçısı

Arda Büyükgüral

Arda Büyükgüral – 2003 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 2010 yılında Elif Ahıskal’dan piyano dersleri alarak başladı. 2013 yılında burslu olarak kabul edildiği Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlkokulu’nda Verda Çavuşoğlu’nun öğrencisi olarak viyolonsel eğitimine başladı.

2017 yılında İtalya’nın Barletta kentinde gerçekleştirilen 27th Young Musician International Competition ‘Citta di Barletta’ yarışmasında 2.lik ödülü kazandı.

2018 yılı Ocak ayında “Golden Key Music Festival of Vienna” tarafından düzenlenen beste yarışmasında piyano için bestelediği “Mysterious” adlı eseriyle Junior kategorisinde 1.lik ödülü kazandı. Yarışma organizasyonu tarafından 3 Ağustos 2018 tarihinde Avusturya Ehrbar Hall’da gerçekleşen “World Composers’ Recitals” festivalinde eserini seslendirdi.

2018 Nisan ayında Fransa’da ”Les Musicales du Centre” tarafından düzenlenen  “Young Talents Competition” yarışmasında piyano için yazdığı “La Dernière Valse” isimli bestesiyle finalist olarak seçildi.

2018 Haziran ayında Slovenya’da düzenlenen “Oskar Rieding International Competition for Young Musicians- Performers and Composers” yarışmasında cello ve piyano için bestelediği ”Dance of the Moon” adlı eseriyle 1.lik ödülünü; Research Center of the Slovenian Academy of Sciences and Arts / Institute of Musicology Özel Ödülünü ve Viva la Musica Özel Ödülünü kazandı. Sırasıyla “National Hall Celje”; “Rodaska Slatina” ve “The Tartini House in Piran”da düzenlenen konserler kapsamında bestesini seslendirdi.

2018 Ağustos ayında Avusturya’da ‘Mozarteum University Salzburg’ International Summer Academy tarafından düzenlenen “Young Excellence”- Intensive Class for highly talented young students programına Barbara Lübke ile çalışmak üzere kabul edildi. 9 Ağustos 2018’de Mozarteum Viener Saal’da Barbara Lübke’nin sınıf konserinde sahne aldı ve 10 Ağustos 2018’de gerçekleştirilen Abschluss-Matinee Intensivkurs konserinde yer almak üzere seçildi.

2019 Mayıs ayında “International Music Competition ‘Amsterdam’ Grand Prize Virtuoso” yarışmasında yaylı sazlar kategorisinde 1.lik ödülü kazandı. 2019 Ahmed Adnan Saygun Başarı Bursu ile Hollanda Concertgebouw’da konser ve ödül törenine katıldı.

Viyolonsel eğitimi süresince Kian Soltani, Pablo Ferrández, Jan Guihen Queyras, Julian Steckel, Istvan Vardai, Giorgi Kharadze, Peter Bruns, Çağ Erçağ, Ozan Tunca, Şölen Dikener, Dilbağ Tokay ve Gözde Yaşar’ın ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı. Piyano çalışmalarına ise 2018’den beri Ksenia Prostitova ile devam ediyor.

Arda Büyükgüral, halen Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi, Viyolonsel Sanat Dalı 10. sınıfta  okuyor ve çalışmalarını Verda Çavuşoğlu ile sürdürüyor.