Başak Kömürcügil

Fagot Sanatçısı

Başak Kömürcügil

Başak Kömürcügil – 1997 yılında Ankara’da doğdu. Müzik ile tanışması 6 yaşında Rasim Bağırov’dan aldığı keman dersleri ile başladı. 7 yaşında Doç. Ahter Destan yönetimindeki Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’na katıldı. Bu koro ile yurtiçi ve yurtdışı birçok konser verdi. Daha sonra aynı kurumun gençlik korosuna katılarak yarışmalarda, bu koro ile birçok ödül aldı.

2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nı kazanarak Gülnur Kurt ile fagot çalışmalarına başladı. Bu zamana kadar birçok solo konser verdi. Sedat Civelek ve Gülsen Şatana ile oda müziği çalışmaları yaptı.

2011 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kazandı. 4 yıl boyunca bu orkestrayla birçok konser verdi. 2013 yılında Türk-Alman-Fransız Gençlik Orkestrası’nın bir üyesi oldu. 2014-2018 yılları arasında Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası’nda çalmaya hak kazanarak yurtdışı ve yurtiçi birçok festivale katılıp, konserler verdi.

Aynı zamanda Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Hacettepe Akademik Senfoni Orkestrası, KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Bilkent Senfoni Orkestrası ile birçok konser verdi.

2016 yılında Hacettepe Üniversitesi’ndeki seçmeleri kazanarak Hacettepe Üniversitesi Akademik Orkestrası ile solo konser vermeye hak kazandı.

Yine aynı yıl Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover’in giriş sınavlarını kazanarak üniversite eğitimine Prof. Bence Boganyi ile başladı.

Almanya’da Philharmonisches Kammerorchester Wernigerode, Hannover Kammerorchester, Junge Nord Deutsche Philharmonie, NDR Radıophilharmonie Hannover, Mannheimer Philharmoniker ile konserler verdi.

Patrick de Ritis, Sergio Azzolini, Thomas Held, Ondraj Roskovec, Malte Refalt, Mor Biron, Stephan Turnovsky, Eckhard Hübner, Ole Kristian Dahl ve Gustavo Nunez’in masterclasslarına katıldı.

Başak Kömürcügil, hala Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover lisans 4. sınıf öğrencisi olup, aynı zamanda Finlandiya’daki Pori Senfoni Orkestrası’nda sözleşmeli olarak çalışmalarına devam etmektedir.