Denizsu Polat

Viyola Sanatçısı

Denizsu Polat

Denizsu Polat – 1998 yılında doğdu. Müzik eğitimine Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Eğitimi programıyla başladı. Üyesi olduğu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu ile önemli yarışmalarda dereceler kazandı, pek çok ülkede ve şehirde konserler verdi. Viyola eğitimine 2009’da Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası viyola sanatçısı Murat Cangal ile başlayan Polat, Orkestra Akademik Başkent ve Hacettepe Akademik Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi.

Nobuko Imai, Jennifer Stumm, Marco Misciagna, Manuela Matis, Ildiko Moog, Hartmut Lindemann, Ellen Jewett, Ali Başeğmezler, Atilla Aldemir ve Barbara Westphal’in ustalık sınıflarına katıldı. 2014 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası üyesi olarak bu orkestra ile Türkiye’nin pek çok şehrinde konserler verdi. Bir sonraki yıl Hacettepe Gençlik Senfoni Orkestrası ve Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın viyola grup şefliğini yürüttü; aynı yıl Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası’na katıldı.

Eğitimine 2016 yılından beri Mozarteum Üniversitesi Salzburg’da devam eden Polat, 2017 yılında Junge Deutsche Philharmonie’nin (Alman Gençlik Orkestrası) üyesi olarak bu orkestrayla Almanya ve Avusturya’nın önemli salonlarında konserler verdi. Aynı yıl Mozarteum Üniversitesi’nden seçilen öğrencileri arasında yer alarak ‘Future Masters’ konserinde yer almıştır. 2018 yılında Anton Rubinstein Viyola Yarışması’nda finale kalan ve Mozarteum Concorso Lionel Tertis yarışmasında üçüncülük ödülü alan Polat, IKSV Yarının Kadın Yıldızları 2018 projesi destek fonundan yararlanmaya hak kazanmış kadın müzisyenlerden biridir ve bu proje kapsamında İstanbul Müzik Festivali’nde konser vermiştir. Aynı yıl ‘10. Musiktage Seefeld’ müzik festivali kapsamında, ‘Uluslarası Ödül Kazanmış Gençler Konseri’ isimli konsere viyola sanatçısı olarak davet edilmiştir. 1-8 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşen Lindesnes/Norveç Uluslararası Oda Müziği Festivali’ndeki bütün konserlerde viyola sanatçısı olarak yer almıştır. Baden Würtemberg Filarmoni’de takviye sanatçı olarak çağırılmış ve bu orkestra ile Çin’in büyük şehirlerinde konserler vermiştir.

2018/2019 sezonunda Salzburg Filarmoni akademistliğine seçilmiştir. 2019/2020 sezonu için Mozart yorumlarıyla ünlü Camerata Salzburg’un takviye sanatçı seçmesini kazanmıştır. İş Sanat ‘Parlayan Yıldızlar’ serisinde 27 Ocak 2020 tarihinde konser veren Polat, lisans eğitimini ünlü Hagen Quartet’in viyolacı sanatçısı Prof. Veronika Hagen ile Mozarteum Salzburg’da sürdürmektedir.