Ezgi Yağmur Bilgin

Viyolonsel Sanatçısı

Ezgi Yağmur Bilgin

Ezgi Yağmur Bilgin – 3 Temmuz 1994’te Ankara`da doğdu. 9 yaşında keman derslerine başladı. 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı viyolonsel bölümüne kabul edilen Ezgi Yağmur Bilgin orkestra üyesi ve solo olarak çok sayıda konser verdi.

Ginandrea Noseda, Jukka-Pekka Saraste, Claudio Vandelli, Lahav Shani, Gürer Aykal, Orhun Orhon, Rengim Gökmen, Burak Tüzün çalıştığı şefler arasındadır. Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Limak Filarmoni Orkestrası ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası’nda görev aldı. Frans Helmerson, Amedeo Cicchese, Carol Ou, Christoph Henkel, Emilio Colon, Dilbağ Tokay, Elinor Frey ve Ozan Tunca’nın ustalık sınıflarına katıldı.

2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olup, aynı yıl Anadolu Üniversitesi’nin yüksek lisans programını kazanarak çalışmalarına Ozan Tunca ile devam etti. 2019’da buradan yüksek şeref öğrencisi olarak mezun oldu.

Bilgin 2019 Ağustos ayında düzenlenen Tsinandali Festival’in açtığı sınavı kazanarak Pan-Caucasian Gençlik Orkestrası’nın üyesi oldu.  Festivalin 2020 yılı için davet alanlar arasındadır.