Ferhat Mehmet

Keman Sanatçısı

Ferhat Mehmet

Ferhad Mehmet – 09 Şubat 1992 tarihinde Bakü’de doğdu. 1994’te yılında ailesi ile Ankara’ya taşındı. Müzikle tanışması 1999 yılında oldu. O yıl Bilkent Müzik Hazırlık İlkokuluna başladı.

2003 yılında Edirne’de Rotary Club tarafından düzenlenen Uluslarası Keman Yarışması’nda 2.lik kazandı. 2004 yılında İtalya’da ve 2005 yılında Rusya’da düzenlenen yarışmalara katıldı. Cihat Aşkın yönetimindeki Caka projesi kapsamında Türkiye’nin birçok şehrinde (İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Mersin, Bursa vs.) ve KKTC’de konserler verdi. Ayrıca Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde 2005 yılında Niccolo Paganini’nin La Campanella adlı eserini ve 2009 yılında Çaykovski Keman Konçertosu’nu seslendirdi.

Cihat Aşkın, Suna Kan, Olivier Charlier, Mintcho Mintchev, Guy Braunstein, Alexander Markov, Alexander Vinnitsky, Özcan Ulucan, Sayaka Shoji, Nora Chastain, Monia Rizkallah, ve Mahler Oda Orkestrası (MCO) Akademisi bünyesinde Sonja Stark ve Tony Nys ve oda müziği kapsamında Emile Cantor ve Friedemann Pardall gibi önemli sanatçıların ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı. İlaveten, Youngenç organizasyonu kapsamında Almanya’nın önde gelen şehirlerinde konserler verdi.

Şimdiye dek Dünya Gençlik, Akdeniz Gençlik, Ulusal Gençlik, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni ve Antalya Devlet Senfoni Orkestraları ve Turku Filarmoni Orkestrası’nda çalıştı, yurt içinde ve dışında birçok konser verdi, birçok prestijli festivale katıldı; Festival Aix-en-Provence, Beethovenfest, Klasik Keyifler, Musica Riva Festival, El Jem Festival, Ankara Uluslararası Müzik Festivali katıldığı organizasyonlardan bazılarıdır. Şimdiye kadar Gürer Aykal, Orhun Orhon, Işın Metin, Marko Letonja, Carlo Rizzi, Elşad Bağırov, Rauf Abdullayev, Avi Ostrovsky, Emil Tabakov, Julien Masmondet, Toshiyuki Shimada, Naci Özgüç, Rengin Gökmen, Matthew Coorey, Cem’i Can Deliorman gibi şeflerle çalıştı.

Şu ana dek Bilkent Üniversitesi Müzik Sahne Sanatları Fakültesi’nde keman hocası ve Bilkent Senfoni Orkestrası 2. Keman (eski) asistan grup şefi olan Rasim Bağırov ve Turku Sanat Akademisi’nde Prof. Alexander Vinnitsky ile çalışmıştır. 2017/18 sonbahar-kış döneminden beri Folkwang Sanat Üniversitesi’nde Prof. Pieter Daniel’in sınıfında Borusan Kocabıyık Vakfı müzik bursu yardımıyla master öğrenimine devam etmekte ve Mahler Oda Orkestrası akademisyeni olarak konser ve etkinliklerini sürdürmektedir.