Gökhan Bağcı

Gökhan Bağcı Fotoğraf

Mehmet Gökhan Bağcı – 1990 yılında Antalya’da doğdu. İlk müzik eğitimini Muzaffer Ayhan ve Cansu Olgun’dan aldı. Akademik viyolonsel çalışmalarını Veronika Yeliz Efe, Prof.Engin Sansa, Arthur Rahmatulla, Prof. Ozan Tunca ve Prof. Peter Bruns ile tamamlayan Bağcı, Balazs Mate, Ruth Phillips, Mauro Valli, Markku Luolajan-Mikkola, Stephan Forck, Johannes Moser, Jean-Guihen Queyras, Wolfgang Boettcher, Benyamin Sönmez, Çağ Erçağ’ın viyolonsel ustalık sınıflarına katılarak eğitimine devam etti.

Türkiye’de ve Avrupa’da konserler gercekleştiren Bağcı, 2012 yılında Hezarfen Ensemble’a davet edilerek oda müziği kariyerine başladı. Hollanda, Fransa, Almanya, İtalya’da ki konserlerde Türk bestecilerinin yeni müzik eserlerini icra etti. Aynı zamanda genç kuşak besteci eserlerinin ilk kayıtlarını ve ilk seslendirmelerini gerçekleştirerek katkıda bulundu. Amerikalı besteci Micheal Ellison’ın “Mevlana, Say I am” adlı çağdaş oda opera cd kaydını Hezarfen Ensemble ile gerçekleştirdi ve Rotterdam Operadagen’da dünya prömiyeri yaptı. Berlin’in en önemli yeni müzik festivali olan Marz Musik Festivali konseri ‘Live in Berlin’ etiketi ile canlı konser kaydı olarak yayınlandı.  

Berlin Konzerthaus, Berlin Philharmonic Kammermusiksaal,  Amsterdam Concertgebouw, Roma Santa Cecilia Hall, Hong Kong Art Center, İstanbul Aya İrini, Kölner Philharmonic Hall, Paris Theatre des Champs-Elysees konser salonlarında orkestra ve oda müziği konserleri gerçekleştirdi. 

2015-2018 yılları arasında Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası yönetim kurulu üyeliğini ve viyolonsel grup şefliğini üstlendi.

Mısırlı Ahmet, Vaidyanathan Suresh, Zohar Fresco, Nina Janssen, Tatjana Masurenko, Ellen Jewett, Sarah Chang ile oda müziği konserleri gerçekleştirmiştir. Trio Ba grubu ile L.van Beethoven’ın yazmış olduğu bütün piyano üçlülerini seri halinde Ankara/Türkiye’de ilk kez seslendirmiştir.

2016 yılından bu yana BEGOA Ensemble’ın “G” harfini temsil etmektedir. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası viyolonsel grubu asil üyesi ve Gedik Filarmoni Orkestrası viyolonsel grup şefi olarak sezon konserlerine katılmaktadır. Bağcı aynı zamanda Gedik Filarmoni Orkestrasının orkestra müdürlüğünün yanında Klasik Keyifler Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali, Şirince Müzik Köyü’nün sanat yönetmenliğini yapmaktadır.