Günsu Semra Erdem Turan

Günsu Semra Erdem Fotoğraf

Günsu Semra Erdem Turan – 1992 yılında Ankara’da doğan Günsu Semra Erdem Turan, 2004 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’na girmeye hak kazanarak Erkin Onay ile keman çalışmalarına başladı.

2006 yılında Müzik Hazırlık Lisesi’ne kabul edildi ve viyola bölümüne geçerek Cavid Cafer ile eğitimini devam ettirdi. 2008 yılında Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası’na girerek bu bünyede gerçekleştirilen konserlere katıldı. 2009, 2011 ve 2012 yıllarında Türk-Yunan Gençlik Senfoni Orkestrası’na girmeye hak kazandı ve bu orkestra ile Yunanistan ve Türkiye’de gerçekleştirilen konser ve festivallerde yer aldı. 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kabul edildi. Bu yıl içerisinde Bilkent Senfoni Orkestrası ile bir konsere katıldı ve yine aynı yıl ikinci kez Bilkent Senfoni Orkestrası’nda çalma fırsatı buldu.

2011 yılında Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası bünyesine girdi. Bu orkestra ile TRT Ankara Radyosu’nda ve Bilkent Üniversitesi konser salonunda gerçekleştirilen bir çok konsere katıldı. Aynı yıl Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’na grup şefi olarak kabul edilerek bu orkestra kapsamında Gürer Aykal ve Fazıl Say gibi müzisyenlerle çalışma fırsatı buldu. 2012 yılında UGSO ile Fransa’ da gerçekleştirilen bir festivale daha katıldı. Ayrıca Ankara’da ilk seslendirilişi gerçekleştirilen Mahler’in ‘Binler Senfonisi’ konseri bünyesinde yer aldı.

2013 ve 2017 yıllarında Fransa Marsilya’da Akdeniz Gençlik Senfoni Orkestrası’nda çalmaya hak kazanarak Londra Senfoni Orkestrası’nın üyeleri ile çalışma fırsatı buldu. Aynı yıl İtalya’da değişim öğrencisi olarak burs almaya hak kazandı ve Roma Santa Cecilia Konservatuvarı’nda viyola eğitimini Profesör Luca Sanzo ile devam ettirdi. 2014 yılında Almanya’da gerçekleştirilen Beethoven Festivali’ne katıldı. Festival kapsamında oda müziği ve orkestra konserlerinde yer aldı.

Bu süre zarfında Siegfried Führlinger, Atilla Aldemir, Nauko Shimizu ve Alexander Zemtsov’un viyola, New Hellenic Quartet’in yaylı dörtlü ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı. Çalıştığı müzisyenler arasında, Pablo Heras-Casado Gürer Aykal, Vladimir Fedoseyev, German Clavijo, Gianandrea Noseda, Antonio Pirolli, Francesco Pasqualetti, Işın Metin, İbrahim Yazıcı, Orhun Orhon, Burak Tüzün, Ertuğ Korkmaz, Cemi’i Can Deliorman, Louis Babin, Anastasios Symenidos, Jan Risberg, Michael Ellison, Giuseppe Lanzetta ve Alessandro Cedrone bulunmaktadır. Aynı zamanda, Suna Kan, Fazıl Say, İlya Gringolts, Soyoung Yoon gibi solistlerle de konser gerçekleştirme fırsatı bulmuştur.

Bilkent Gençlik Senfoni ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestraları’nda viyola grup şefliği yapmıştır. Aynı zamanda Agso Kuartet’in de viyolacısı olmuştur ve bu grupla düzenli olarak konserler vermişlerdir. Bilkent Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası,  Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Filarmoni Antalya Orkestrası’nda misafir sanatçı olarak  konserlere katılmaktadır.

Günsu Semra Erdem Turan 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden mezun olmuş ve lisans viyola öğrenimini Cavid Cafer ile tamamlamıştır. 2015 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvar’ı viyola bölümüne yüksek lisans öğrencisi olarak kabul edilmiş ve öğrenimini Profesör Bige Bediz Kınıklı ile 2019 yılında tamamlayarak mezun olmuştur. 2019 yılında Orkestra Akademik Başkent’in açtığı sınavı kazanmıştır ve bu orkestrada meslek hayatına devam etmektedir.