İlke Işı Tuncer

İlke-Işı-Tuncer

İlke Işı Tuncer – 2005 yılında Ankara’da doğdu. 5 yaşında Türkiye Polifonik Korolar Derneği Minikler Korosu’nda, Neslihan Alpugan ile müzik çalışmalarına başladı. Yurdun çeşitli yerlerinde konserlere katıldı.

2011 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Bale ve Müzik İlköğretim Okulunda keman bölümüne kabul edildi ve Nil Cetiz ile çalışmalarına başladı. Ortaokul eğitimine devam ettiği Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarında ilk olarak Prof. Ildiko Zsuzsanna Moog, sonrasında ise Doç. Eylem Önder Başarır ile çalışmalarını sürdürdü.

2017 yılında Prag’da düzenlenen uluslararası “Josef Micka” keman yarışmasında 3. Kategoride, Mozart’ın 3 numaralı keman konçertosunu seslendirerek mansiyon ödülü aldı. 2018 yılında ise Grumiaux Genç Kemancılar Yarışmasında B kategorisinde finalist oldu ve Brüksel Kraliyet Konservatuvarında çaldı. Aynı yıl Sedat Gürel-Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı iş birliği ile Ulusal Genç Yetenekler Yarışmasında 3.lük ödülünü aldı.  

Tuncer, Turkish American Society tarafından aldığı davet üzerine New York’ta, East-Weast Instutute’de resital vermiştir. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası ve AIMA Festival Orkestrası ile solist olarak konser vermiştir. Önümüzdeki sezon ise Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile solist olarak konser verecektir.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası gibi orkestralar ile sahne almıştır. Tuncer, keman çalışmalarının yanında Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu üyesidir, DOB sözleşmeli çocuk sanatçı üyesi olarak birçok temsilde sahne almıştır.

Çiğdem İyicil, Pelin Halkacı Akın, Andrej Bielow, Misha Nodelman, Cihat Aşkın, Dylan Blackmore, Oğuzhan Kavruk, Hakan Şensoy, Orhun Orhon, Barış Demirezer, Rustem Rahmedov, Hasan Niyazi Tura, İldiko Moog, Lucas David, Muhammedjan Turdiev, Mehmet Yasemin, Elif Tarakçı, Şeniz Aybulus, Gülen Ege Serter, Can Özkan, Ozan Sari, İris Şentürker, Evrim Turan, Eren Aydoğan gibi önemli isimlerle birlikte çalışmıştır.

Tuncer, keman çalışmalarını Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında Prof. Eylem Önder Başarır ile sürdürmektedir.