Mustafa Kaplan

Korno Sanatçısı

Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan – 2007 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Yrd. Doç. Elhan RÜSTEMOV’un korno sınıfına kabul edildi. Trakya Üniversitesi’nin düzenlediği 14. , 15. ve 20. “Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği” yarışmalarında “Mansiyon, İkincilik ve Birincilik” ödülleri kazandı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda düzenlenen “Mahir ÇAKAR Korno ve Oda Müziği Çalıştayı”, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda düzenlenen Kış Okulu’nda M. Cem AKÇORA’nın, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda düzenlenen Stefan DOHR ve Radovan VLATKOVIĆ’in, Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen Radek BABORAK ve Marie Luise NEUNECKER’in Ustalık Sınıflarına katıldı.

2008 yılından itibaren; Budapeşte “ANİMA MUSİCAE” Oda Orkestrası, Yıldızlar Topluluğu, Hezarfen Ensemble, Bahçeşehir Üniversitesi Oda Orkestrası, Enka Oda Orkestrası, Anadolu Nefesli Beşlisi, Orchestra’Sion, Klasik Keyifler Oda Orkestrası, İstanbul Sinema Senfoni Orkestrası, Avrasya Filarmoni Orkestrası, Arcadia Oda Orkestrası, Alara Oda Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Türk-Yunan Gençlik Orkestrası, Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Beşiktaş Belediyesi Filarmoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Limak Filarmoni Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile yurt içinde ve yurt dışında birçok konserde ve festivalde yer aldı. Kurucusu olduğu “Allegria Nefesli Beşlisi” ve “Horn-Staff” grupları ile 2017 yılından itibaren “Fethiye Benyamin Sönmez Klasik Müzik Festivali” ve “Eskişehir Sokak Festivali” de dahil olmak üzere birçok festival ve konserlerde yer almıştır. 2013, 2016 ve 2018 yılında Anadolu Üniversitesi Gençlik Senfoni Orkestrası ile, 2014 yılında ise; İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile solist olarak çalmıştır.

Bugüne kadar; Burak TÜZÜN, Erden BİLGEN, Orçun ORÇUNSEL, Oğuzhan KAVRUK, Mürsel YAVUZ, Erdem ÇÖLOĞLU, Orhun ORHON, S. Dağhan DOĞU, Oğuzhan BALCI, Murat GÖKTAŞ, Barış DEMİREZER, Murat SÜMER, Cemi’i Can DELİORMAN, İbrahim YAZICI, Can OKAN, Cem MANSUR, Hakan ŞENSOY, Ender SAKPINAR, Aidar TORYBAEV, Patrick SOUILLOT, Işın METİN, Michael RAFFERTY, Thiago TIBERIO, Rengim GÖKMEN, Alessandro CEDRONE, Mikhail KIRCHOFF, Roberto GIANOLA, Ferenc GABOR, David REİTZ, Zdravko LAZAROV, Adrian PRABAVA, Diego MATHEUZ, Miquel ORTEGA, Gergely MADARAS, Christoph Mathias MUELLER, Howard GRİFFİTHS, Nil VENDİTTİ, Sascha GOETZEL ve Gürer AYKAL gibi ünlü şefler ile çalışmıştır.

Dünyaca ünlü bir festival olan ve müzik direktörlüğünü Gianandrea NOSEDA’nın yaptığı Tsinandali Festivali’nde, 2019 yılında ilki düzenlenen “Pan-Kafkas Gençlik Orkestrası”na davet edilmiştir ve dünyaca ünlü şefler; Gianandrea NOSEDA, Jukka-Pekka SARASTE, Omer Meir WELLBER ve Lahav SHANİ ile çalışma fırsatı bulmuştur.

Haziran 2019’da Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda, M. Cem AKÇORA‘ın sınıfından “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak mezun olmuştur. Halen yüksek lisans çalışmalarına aynı kurumda devam etmektedir. Kaplan, Bilkent Senfoni Orkestrası’nın Haziran ayında açmış olduğu “Korno Grup Şefliği” sınavını kazanarak, Ekim 2019’dan itibaren orkestranın seçkin üyeleri arasına katılmıştır.