Onur Üzülmez

Fagot Sanatçısı

Onur Üzülmez

Onur Üzülmez – Sanatçı 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, Fagot Sanat Dalı’nda Doç. “Orhan Nuri Göktürk” ile Fagot eğitimine başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçısı “Tahsin Arslan” ile Fagot eğitimine devam den sanatçı sınıf atlayarak, konservatuvarın lisans devresini üç yılda tamamladı ve 2002 yılında mezun oldu.

Türkiye’de bulunan çeşitli orkestralarda takviye Fagot ve Kontrfagot sanatçısı olarak görev aldı. Sanat hayatında TRT “Ankara Radyosu Çok Sesli Korosu” için CD çalışmaları ile TRT tarafından hazırlanan “Dev Kanatlar” Belgeseli müziklerinin kayıtlarını yaptı. Rusya’nın Moskova kentinde bulunan Moskova Çaykovski Konservatuvarı’nda İranlı Besteci Mohammad Reza Darvishi’ye ait eserlerin kayıtlarını gerçekleştiren sanatçı yurt içinde çeşitli festivallerde görev almış Schleswig-Holstein müzik festivaline katılmış ayrıca Hacettepe Senfoni Orkestrası ile birlikte yurt içi konserlerin yanı sıra yurt dışı turnelerinde de görev alarak Türkiye’yi başarıyla temsil etmiştir.

Yüksek lisans eğitimi sırasında erasmus programı ile Finalndiya’nın Helsinki kentinde bulunan “Sibelius Müzik Akademisi’ne” kabul edilerek “Jussi Sarkka” ile Fagot, “Erkki Suomalainen” ile bir yıl süreyle Kontrafagot eğitimi almıştır. Hacettepe Senfoni Orkestrası ile Mozart’ın “Senfonik Konçertant” eserini solist olarak seslendiren sanatçı Türkiye’nin ilk Kontrafagot solistliğini yine Hacettepe Senfoni Orkestrası ile ilk defa 2018 yılında gerçekleştirmiş, bu konser TRT radyosu tarafından kayıt altına alınmış olup ayrıca Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile de seslendirilmiştir.

Yüksek lisans eğitmini Hacettepe Üniversitesinde tamamlayan sanatçı Mimar Sinan Üniversitesi’nde sanatta yeterlik programı öğrencisi olup, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarın’da 2002 yılından bu yana öğretim görevlisi olarak çalışmakta ayrıca Hacettepe Senfoni Orkestrası’nda Solo Fagot sanatçısı olarak görev yapmaktadır.