Atay Bağcı

Atay-Bağcı

Sanatçının solist olarak yer aldığı konserimiz:

23 Mart 2016 Konseri

Atay Bağcı – 1992 yılında Ankara’da doğdu. 2002 yılında Bilkent Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’na kabul edildi ve Korno Ana Sanat dalında Mahir Çakar ile çalışmaya başladı. 2010 yılında Bilkent Müzik Hazırlık Lisesi’nden ikincilikle mezun oldu. Mezun olduğu yıla kadar Korno dalında Cem Akçora, Sertan Sancar ve Güloya Altay’dan dersler aldı. Aynı yıl Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kabul edildi ve Güloya Altay ile çalışmaya başladı.

2012’de Graz Sanat Üniversitesi’ni (KUG) kazandı ve Hector McDonald ile korno eğitimini sürdürdü. 2016’da Lisans programından mezun olup aynı üniversitede Yüksek Lisans programına devam etti. Hector McDonald’ın emekliliğinden sonra çalışmalarına Ozan Çakar ile devam edip 2019 yılında Yüksek Lisans diplomasını aldı.

Dünyanın önde gelen korno sanatçılarının ve pedagoglarının ders verdiği çeşitli ustalık sınıflarına katıldı; Radovan Vlatković, Marie-Luise Neunecker, Froydis Ree Wekre, Thomas Hauschild, Christian Lampert, Hermann Baumann, Stefan Dohr, Szabolcs Zempleni gibi sanatçılarla birlikte çalışma imkanı buldu.

Çeşitli ulusal ve uluslararası gençlik orkestralarında yer aldı; Viyana Jeunesse Orkestrası, Hollanda Ulusal Gençlik Orkestrası, Akdeniz Gençlik Orkestrası, Türk-Yunan Gençlik Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ve kurucularından olduğu Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ile konserler verdi.

Graz Sanat Üniversitesi’nde geçirdiği zaman içerisinde tarihsel enstrümanlarla performans akımına ilgi duymaya başladı ve Hector McDonald ve Peter Heckl’dan doğal korno eğitimi aldı. Bu sayede Nikolaus Harnoncourt’un kurduğu Concentus Musicus Wien orkestrasında misafir sanatçı olarak görev alabildi ve Harnoncourt’un CD kaydı da yapılan son konserlerinde yer alma imkanı buldu. Concentus Musicus’un yanında, KUG Alte Musik Ensemble, Ensemble Prisma Wien ve musica immaginata ensemble (Hırvatistan) gibi oluşumlarla konserler verdi ve CD’ler kaydetti.

Aynı zamanda çağdaş müziğe olan ilgisini de pekiştirdi ve KUG’da “szene instrumental” çağdaş müzik grubu ile birçok konser verdi; bu toplulukla kaydettiği 2 CD’de solo kornocu olarak yer aldı.

Sanatçı, şu an başta Graz Filarmoni Orkestrası olmak üzere değişik profesyonel orkestralar ve topluluklarda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır.