Gurer-Aykal-Thumbnail

Onursal Şefi

orhun-orhon-sef-agso-ankara-genclik-senfoni-orkestrasi

Kurucu Şefi

2011 – 2018 Genel Müzik Direktörü

Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası Barış Demirezer AGSO

2018 – 2020 Genel Müzik Direktörü

Hakkımızda

Onursal Başkanlığını Profesör Gürer Aykal’ın yaptığı, Müzikle Yaşayan Gençlik Derneği himayesindeki Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Orhun Orhon ve öğrencileri tarafından 2011 yılında kurulmuştur. Bilkent, Hacettepe ve Ankara Üniversiteleri Müzik Bölümü öğrencileri ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Hacettepe Akademik Senfoni Orkestrası gibi Ankara’nın önde gelen müzik kurumlarının genç profesyonel müzisyenlerinden oluşmaktadır.

Bu haliyle orkestra aynı zamanda bir orkestra akademisi haline gelmekte; adı geçen müzik akademilerince desteklenmekte, diğer taraftan profesyonel müzisyenlerin, genç icracılara deneyim ve duruşlarını aktardıkları ve farklı kurumlardaki öğrencilerin birbiri ile yoğun iletişime girdikleri bir platform da olmaktadır.

Topluluk genç yaşına rağmen TRT ile düzenli stüdyo konserleri gerçekleştirmiş; Kırfest, Uluslararası Ankara Müzik Festivali, ODTÜsanat Festivali, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Konserleri gibi önemli sanat olaylarında da yer almıştır. Pek çok genç yeteneğe solistlik imkânı sunmuştur. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu ve Bilkent Konser Salonu başta olmak üzere birçok turne ile farklı şehirlerde onlarca farklı salonda binlerce izleyici ile buluşmuştur.

Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası 2016 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında “Yılın Orkestrası” seçilmiştir. 2018 – 2020 yılları arasında orkestranın genel müzik direktörlüğü ve şefliğini Barış Demirezer yürütmüştür.