Erdem Baydar

ErdemBaydarThumbnail

Sanatçının solist olarak yer aldığı konserlerimiz:

27 Şubat 2017 Konseri

13 Nisan 2013 Konseri

Erdem Baydar – 15.12.1975 tarihinde Ankara’da doğdu. Ulubatlı Hasan İlkokulu ve TED Ankara Koleji eğitiminin ardından ODTÜ Metalürji Mühendisliği bölümüne girdi. ODTÜ 3. sınıf eğitimi sırasında girdiği Bilkent Üniversitesi Şan-Opera bölümü giriş sınavlarını birincilikle kazanarak tam burslu olarak okumaya hak kazandı ve eğitimine burada devam etmeye başladı. Eğitiminin 3. yılında Devlet Opera ve Balesinin açtığı kadro sınavını kazanarak Devlet Opera ve Balesinde kadrolu sanatçı olarak çalışmaya başladı. 1998 yılında davet edildiği Uluslararası Brüksel Barok Festivalinde Andre Campranın ‘Marriage en Europe’ operasındaki Sylvandre rolünü seslendirdi. 1999 yılında Avusturya-Viyana Ekolünün en büyük okulu olan Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesinin (diğer adıyla Viyana Akademisi yada Viyana Hochschulesi) açtığı sınavı tüm dünyadan gelen 680 sanatçı arasından 1.likle kazanarak burada eğitim almaya hak kazandı. Sayın İhsan Doğramacı’nın kendisine verdiği ‘Üstün Yetenek Bursu’ ile Viyana’da Şan-Opera eğitimine devam etti.

Viyana Üniversitesinde dünyaca ünlü opera sanatçıları Robert Holl, Kms. Edita Gruberova, Kms. Margarita Lilova ve Prof. Franz Lukasovsky ile çalışmalarını sürdürürken Viyana Operasından Erik Halfvarson ve Toma Popescu gibi büyük sanatçılardan ders aldı. Salzburgda Grace Bumbry, Patricia Weiss, Richard Miller; Paris ve Roma’da Jean Pierre Blivet gibi büyük sanatçıların ve hocaların Masterclasslarına katıldı ve kendilerinden eğitim alma şansı elde etti.

2002 yılında katıldığı Avusturyada düzenlenen, dünyanın en önemli ve büyük operası Metropolitan Operasının Genel Müzik Direktörü ve Şefi Fabio Luisi başkanlığında yapılan UluslararasıWörthersee-Sparkasse Şan Yarışmasında birincilik kazandı. 2003 yılında Viyana Akademisinden ‘Auszeichnung’ yani ‘Üstün Başarı’ derecesi ile bölüm birincisi olarak mezun oldu. 2003 yılında Almanya Meiningen Devlet Operasına davet edildi ve buranın kadrolu sanatçısı oldu. 2004 yılında Metropolitan Operası Genel Müzik Diretörü ve Şefi Fabio Luisi tarafından davet edildiği Leipzig Gewandhausta Şef Fabio Luisi yönetimindeViyana Operası Starları ile vermiş olduğu ‘Ünlü Fransız Operaları’ yeni yıl konseri Alman MDR televizyon kanalınca tüm Avrupa ve kuzey Amerika’da canlı olarak yayınlandı ve 300 milyon sanatsever tarafından izlendi. Kendisi burada sahneye çıkan ilk ve şuana kadarki tek Türk oldu. 2005 yılında İspanyaya davet edilen sanatçı Musicamallorca Müzik Festivalinde Şef Barry Sargent yönetiminde Haendelin Messiah eserinde Bas partisini seslendirdi.

2006 yılında Ukrayna ‘SaltSymphony’ festivaline davet edilen sanatçı Kurt Schmid ve Alexander Mikhailovich Dolinski yönetimindeki Doniesk ve Lugansk Senfoni Orkestraları ile Kiev, Doniesk ve Lugansk şehirlerinde solo konserler verdi, Mozart’ın Requemini , Beethovenın 9. Senfonisini seslendirdi. 2006 yılında Kazakistan Devlet Başkanının resmi doğumgünü kutlamaları için Astana’ya davet edilen Sanatçı, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev önünde, Şef Alan Bouribayev yönetimindeki Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde, dünyaca ünlü Bariton Dimitri Hvorostovsky ve Londra Covent Garden Operasının Sanatçısı Amerikalı Mezzo Soprano Andrea Baker ile birlikte konserler verdi. 2007 yılında Almanya’nın Meiningen şehrinde söylediği, Richard Wagner’in Uçan Hollandalı operasının başrolünde gösterdiği başarı nedeniyle Bayreuth Richard Wagner Derneği Bursu ile ödüllendirildi. 2007 yılında yine Kazakistan’a, yeni yapılan Çimkent Operasının açılış konseri için davet edildi. Sanatçının Amerikalı Star Opera Sanatçısı Gail Gilmore ve Meksikalı Tenor Joel Montero ile birlikte vermiş olduğu konseri canlı olarak beş bin, Rus Cumhuriyetlerinde de ekranları başında milyonlarca sanatsever izledi.

2007 yılı Aralık ayında Kazakistan’da bu sefer Alma-Ata şehrine davet edilen Sanatçı Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Alma-Ata Devlet Opera Korosu ile konser verdi. 2010 yılı Şubat ayında Münih Gaertnerplatz Operasına davet edilen sanatçı burada Donizetti’nin Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Viva La Mama) operasında ‘Stefano’ rolünü söyleyerek burada sahne alan ilk Türk Sanatçı olmuştur. 2010 yılı yazında İzmir Operası’nın davetlisi olarak Uluslararası İzmir ve Aspendos Festivallerinde Wagner’in Uçan Hollandalı Operasında ‘Hollandalı’ rolünü seslendirdi.

2011 yılı Haziran ayında Almanyanın Eisenach şehrinde ünlü Wartburg Kale-Şatosunda Carlos Domingues-Nieto yönetiminde ve San Jeronimo el Real Madrid korosu eşliğinde Beethovenın 9. Senfonisinde Bası seslendirdi. 2011 yazında Almanyanın Meiningen ve Eisenach şehirlerinde açık hava festivalinde

2012 Wagner Bayreuth festivali solistleri ile Wagnerin Rienzi Operasını seslendirdi ve bu eserde Stefano Colonna rolünü söyledi. 2012 yılında uzun bir aradan sonra tekrar Türkiyede sahneye çıkan Sanatçı Antalyada Donizetti’nin Lucia di Lammermoor adlı operasında Raimondo rolünü söyledi.