Tılsım Bufe Muratal

Bufe-Muratal

Sanatçının solist olarak yer aldığı konserimiz:

23 Mart 2016 Konseri

Tılsım Bufe Muratal – 1989 yılında Ankara’da doğdu. İlk müzik çalışmalarına piyano ile başladı. 13 yaşında başladığı fagot eğitimine, 2003 yılı Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası fagot sanatçısı Hüseyin ERTUĞ ile devam etti. 2006 yılı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Müzik Hazırlık Lisesi’ne burslu olarak kabul edildi ve lise eğitimini Bilkent Senfoni Orkestrası fagot sanatçısı Ateş KIRKAN ile tamamladı.

2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları fakültesi’ne kabul edildi. Ankara Devlet Opera ve Balesi fagot sanatçısı Engin GÜNGÖRDÜ ile başladığı lisans programını 2013 yılı Bilkent Senfoni Orkestrası Fagot sanatçısı Ezgi Tandoğan ile tamamladı. 2006 yılından bu yana çeşitli resitaller, orkestra ve oda müziği konserleri verdi.

Bilkent Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası, Türk – Yunan Gençlik Senfoni Orkestrası ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası gibi pek çok orkestrada yer aldı. Bu orkestralar ile yurt içi ve yurt dışında pek çok konser verdi. Prof. Gürer AYKAL, Yrd. Doç. Işın METİN, Serdar YALÇIN, Orhun ORHON, Dağdan DOĞU ve Anastasios SYMEONIDIS gibi şeflerle çalışma fırsatı buldu. 2011 yılı Dağhan DOĞU yönetimindeki Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, 2016 yılı Orhun ORHON yönetimindeki Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak çalmaya hak kazandı.

2013 yılı Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin Prof. Volker TESSMANN’ın sınıfına kabul edildi. 2. Lisans Diplomasını aldı ve yine aynı okulda Master eğitimine başladı. Yurtdışı eğitimi için Harika Yetenekler ÇEV ve Eczacıbaşı Vakfı tarafından 4 yıl boyunca burs aldı.

2013 yılından bu yana Sir Simon Rattle, Lahav Shani, Stanley Dodds, Radek Baborac, Christian Ehwald, Justin Doyle gibi pek çok ünlü şef ile Deutsche Oper Berlin, Berliner Philharmoniker Karajan-Akademie Orkestrası, Neubrandenburger Philharmoniker, Neue Philharmonie Berlin gibi orkestralarda görev aldı. Eğitim süresi boyunca Klaus Thunemann, Dag JENSEN, Selim AYKAL gibi usta müzisyenlerin ustalık sınıflarında da birden fazla kez aktif olarak yer aldı.

Muratal halen Master eğitimine Berlinde devam etmekte, Neue Philharmonie Berlin Solo Fagot ve 2018 Kasımdan bu yana KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solo Fagot Sanatçısı olarak görevini sürdürmektedir.