İdil Bursa

Viyolonsel Sanatçısı

İdil-Bursa

İletişim: idilbursa@agso.com.tr

Sanatçının solist olarak yer aldığı konserlerimiz:

17 Nisan 2019 Konseri

16 Aralık 2019 Konseri

İdil Bursa – 2004 yılında Samsun’ da doğdu. Müzik eğitimine 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu Viyolonsel ana sanat dalında Artur Rahmatulla ile başladı. Orkestra ile ilk konserini 10 yaşında Bilkent Senfoni Orkestrası ile birlikte verdi. Daha sonra İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir BB Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Senfoni Orkestrası ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ile solist olarak sahne aldı

​Ankara Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesinde, İş-Sanat Parlayan Yıldızlar Konser Serisi kapsamında  İstanbul Milli Reasurans Konser Salonunda, Sevda Cenap And Müzik Vakfı ve İzmir Buca Belediyesi Genç Yetenekler Konser Serisi kapsamında Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde, Kuzey Kıbrıs Müzik Festivalinde birer resital verdi. Fazıl Say’ın Nazım Oratoryosu’nda çocuk solist olarak yer aldı.

Hırvatistan’ da 2016 yılında düzenlenen 11.Antonio Janigro Çello Yarışması’nda birincilik ödülünün yanı sıra bir de jüri özel ödülü, 2017 yılında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen 13. Uluslararası Genç Virtüözler yarışmasında ikincilik, 2016-2017 sezonu İş Sanat Parlayan Yıldızlar Serisi Meriç SOYLU birincilik ve 2018 yılında Rusya’nın Saratov Şehrinde düzenlenen 4.Uluslararası S.Knushevitsky Cello yarışmasında mansiyon ödülü, 2019 yılında Çek Cumhuriyeti’nin Prag şehrinde düzenlenen 13. Uluslararası Jan Vychytil viyolonsel yarışmasında birincilik ödülü kazandı.

Almanya Rutesheim Cello Akademisinde Jens Peter Maintz ile çalıştı. Şölen Dikener, Christoph Henkel, Ozan Tunca, Julian Steckel, Laszlo Fenyö, Istvan Vardai, Jean-Guihen Queyras, Aleksander Rudin, Çağ Erçağ, Pablo Ferrandez, Kian Soltani, Joel Marosi ve Indira Rahmatulla gibi hem ülkemizde hem de dünya çapında başarılar kazanmış çellistlerle de çalışma olanağı bulmuştur.

Halen çalışmalarını Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Lisesi 2.sınıf öğrencisi olarak Artur Rahmatulla ile birlikte sürdürmekte olan İdil Bursa, Çağdaş Eğitim Vakfı, ÇEV Sanat Genç yetenekler Projesi kapsamında eğitimine devam etmekte olup projenin ana sponsoru QNB Finansbank tarafından da desteklenmektedir.