İpek Atila

İpek-Atila

Sanatçının solist olarak yer aldığı konserimiz:

25 Kasım 2013 Konseri

İpek Atila – 1997’de Ankara’da doğmuştur. İlk keman derslerini Prof.Cengiz Özkök’ten almış 2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarına girmiştir. İlhan Baran, Levent Kuterdem, Muammer Sun’un derslerine giren Atila (solfej, armoni, doğu ve batı müziği üzerine seminerler) 5 sene boyunca Prof.Murat Tamer’le çalıştıktan sonra Andras Santora’yla liseden 3.lükle mezun olmuştur.

17 yaşında Prof.Lena Neudauer’in keman sınıfına kabul edilen Atila (Hochschule für Musik Saar), 2016 yılında Prof.Sonja van Beek’in sınıfına geçmiştir.

Stefan Picard, Mincho Minchev, Veronique Bogearts, Nicolas Koeckert, Edua Zadory, Mark Gothoni, Ilona Sie Dhian Ho, Eva Stegeman, Veselina Manikova, Et Arsis Quartet (oda müziği), Richard Lester (oda müziği) ve Rebekka Hartmann’ın ustalık sınıflarına katılmıştır.

Orhun Orhon, Burak Tüzün, Rengim Gökmen, Gürer Aykal, Tolga Taviş, Hasan Niyazi yönetimi altında Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Hacettepe Gençlik Senfoni Orkestrası, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ile çalmıştır. Hacettepe Gençlik Senfoni Orkestrasının konzertmeisterliğini yapmıştır.

Türkiye’de okurken solist olarak Bach Obua Keman Konçertosunu (Batuhan Civelek ile, 2011) ve Mozart 3.Keman konçertosu Sol Majör, (2013, Agso ile birlikte) çalmıştır.

2017 yılında Schleswig-Holstein Müzik Festivali Orkestrasının sınavlarına girmiş ve 2000 kişi arasından seçilerek çalmaya hak kazanmıştır. Festival Bünyesinde Christoph Eschenbach, Simon Gaudenz, Michael Sanderling’le çalışmış, bir buçuk ayda 17 konser vermiştir.

2018 Nisan ayında Den Haag Kraliyet Konservatuvarının sınavını kazanmış ve okuldan yüzde yüz sürekli eğitim bursu kazanmıştır. Eylül ayından beri Ilona Sie Dhian Ho’nun sınıfında öğrenimine devam etmektedir. Yan dal olarak Walter Reiter ile barok keman okumaktadır.

Okulun, Stockhausen Derneği’nin ve Hollanda Devlet Opera Balesinin ortak olarak yürüttüğü Aus Licht projesine seçilmiş, Michaels Reise’de, Marco Blauuw ve Kathinka Pasveer’ın danışmanlığını yaptığı projede birinci keman olarak yapılacak uluslarası konserlerde Haziran ayında üç konserde çalmıştır.

Berlin Konzerthaus, Tivoli Vredenburg, De Doelen, Elbphilarmonie gibi birçok salonda çalmış, Danimarka, Almanya, Fransa, Hollanda, Bulgaristan olmak üzere birçok farklı ülkede performans sergilemiştir.

Katıldığı Peter de Grote Müzik Festivali’nde (Groningen), ustalık sınıfındaki hocalar ve festival tarafından Hoedemaker Ödülüne layık görülmüştür ve gelecek seneki festivale davet edilmiştir.