İdil Arıcan

Keman Sanatçısı

İdil Arıcan

Sanatçının solist olarak yer aldığı konserimiz:

16 Aralık 2019 Konseri

İdil Arıcan – 2003 yılında Ankara’da doğdu. 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Ahmed Adnan Saygun Müzik ve Bale İlkokulu’na keman dalında kabul edildi ve Süreyya Defne’nin öğrencisi oldu. Ray Chen, Andrej Bjelow, Pelin Halkacı Akın, Çiğdem İyicil, Domenico Nordio, Mehmet Yasemin, Elif Tarakçı Akyar, Lucas David ve Eva Diller Dörnenburg’un ustalık sınıflarına katıldı. Genç kemancı, Ayvalık ve Çeşme’deki uluslararası festivallere katıldı ve bu festivaller kapsamında çeşitli konserlerde yer aldı.

    2017’de ‘Yürüyen Köşk’ prömiyerinde Fazıl Say ile sahne alan sanatçı, aynı konser sezonunda Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası’na katıldı. Bu orkestralar kapsamında Işın Metin, Orhun Orhon ve Barış Demirezer ile konserler verdi. Mozarthaus Konser Evi, Congeresium Ankara, Bilkent Konser Salonu, MEB Şura Salonu, Milli Reasürans ve  Ahmed Adnan Saygun Konser Salonu’nda sahne aldı.

    Mart 2018 Prag’da düzenlenen 6. Uluslararası Josef Micka keman yarışmasında ikincilik ödülü kazandı. Aynı yıl İş Sanat tarafından yapılan seçmelerde başarılı olarak ‘Parlayan Yıldız’ seçildi ve İş Sanat’ın 2018-2019 konser sezonunda resital verme hakkı kazandı.

    2019’da Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin başarılı öğrencilere destek amacı ile açtığı ‘Ahmed Adnan Saygun Başarı Bursu’ seçmelerinde başarılı olan İdil, bu burs ile Çekya’da düzenlenen 61. Kocian Keman Festivali’ne katıldı. AGSO Quartet üyesi olan İdil Arıcan, eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’nde, Süreyya Defne ile devam ediyor.