Umut Sağlam

Umut-Saglam

Sanatçının solist olarak yer aldığı konserimiz:

26 Aralık 2017 Konseri

1998 yılında Ankara’da doğan Umut Sağlam, viyolonsel eğitimine 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Tufan Tahir Tolga ile başladı. Buradaki eğitimi süresince solo, piyano eşlikli ve oda müziği olarak çeşitli konserler verdi. 2014-2016 yılları arasında eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Dilbağ Tokay ile sürdürdü. 2016 yılında Türkiye’de sürdürdüğü eğitimini tamamlayarak çalışmalarına Barenboim – Said Akademi’de Claudius Popp ile devam etti.

“Aurora Music Festival”, “Kronberg Cello Akademie”,“Rutesheim Cello Akademie”, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi(AIMA) gibi kurumların etkinliklerinde yer alan Sağlam; Daniel Barenboim, Christoph Henkel, Peter Bruns, Maria Kliegel, Jens Peter Maintz, Claudio Bohórquez, Johannes Moser ve Alexander Rudin gibi saygın müzisyen ve eğitmenler ile çalışma fırsatı buldu.

Orkestra eşliğindeki ilk konserini 15 yaşında ünlü şef Gürer Aykal yönetiminde veren Umut Sağlam; Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Samsun Devlet Opera Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Aulnay-Sous-Bois Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi orkestralar eşliğinde yurtiçi ve yurtdışında solist olarak konserlerde yer almıştır.

2017 yılı Nisan ayında İş Sanat tarafından düzenlenen “Milli Reasürans’da Parlayan Yıldızlar Serisi”nde konser verdi ve birincilik “Meriç Soylu Özel Ödülü”ne layık görüldü.

Kazandığı diğer ödüller arasında; 2015 yılında Bulgaristan’da gerçekleştirilen Uluslararası Alman ve Avusturya Müziği Yarışması’nda ikincilik, İtalya’da gerçekleştirilen Genç Virtüözler Yarışması’nda birincilik, 2017 yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın düzenlediği Uluslararası Genç Yetenekler yarışmasında birincilik, 2018 yılında İtalya’da gerçekleştirilen Gaetano Zinetti Müzik Yarışması Solist kategorisinde birincilik ve aynı yılın Kasım ayında Fransa’da gerçekleştirilen “Tremplin” Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nda birincilik ödülleri bulunmaktadır. Ayrıca 2018 yılında dünyaca ünlü şef Daniel Barenboim’in daveti üzerine Doğu – Batı Divan Orkestrası’nda çalmaya hak kazanmıştır.

2017 yılından itibaren Güher & Süher Pekinel “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” Projesi dâhilinde TÜPRAŞ sponsorluğunda desteklenen Umut Sağlam, ‘1810, Paris Nicolas Lupot yapımı bir çello ile çalmaktadır.

Sağlam, eğitimine halen sürdürdüğü Barenboim – Said Akademi’de Prof. Frans Helmerson ile devam etmektedir.