Elvin Hoxha Ganiyev

Elvin-Hoxha-Ganiyev

Sanatçının solist olarak yer aldığı konserimiz:

30 Nisan 2015 Konseri

Elvin Hoxha Ganiyev – 25 Kasım 1997’de sanatsal bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Dedesi, Server Ganiyev, çok yetenekli bir orkestra şefi ve kemancıydı; babası brinci viyolonsel ve annesi ise bir piyanisttir. Hepsi, özellikle de Bilkent Üniversitesi’nde Müzik Fakültesi ve Sahne Sanatları bölümünün başı ve Azerbeycan’da devlet sanatçısı olan dedesi Elvin’in kendini geliştirmesinde çok büyük etkenler olmuştur.

Dedesi Elvin’e 2002 senesinde, Elvin 5 yaşındayken keman öğretmeye başlamıştır ve 6 yaşındayken eğitimine keman bölümünde devam edecek kadar ustalaşmıştır. 8 yaşında dedesiyle beraber ilk orkestra konserini vermiştir ve aynı sene içerisinde efsanevi Zakhar Bron’un öğrencisi olarak Zürih Konservatuar’ında Genç Öğrenci programına kabul edilmiştir.

2005 senesinde Elvin Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları’nın bir üyesi olmuştur ve 2006’da Moskova’da Uluslararası Klasik Kültür Mirası yarışmasında birinci olmuştur.

2007’de 2. Gülden Turalı Keman Yarışması’nda 1. olmuştur ve Özel Türk Besteci ödülüne layık görülmüştür.

2008’de Elbin Azerbeycan Başkanlık Bursu’nu kazanmıştır ve adı Azerbeycan’ın Altın Kitap’ında yer almıştır.

2010’da Güher ve Süher Pekinel tarafından yapılan Dünya Sahnesi’nde Genç Yetenekler Projesi’nde seçilen genç yeteneklerden biri olmuştur.

2013’te, Moskova’da Vladimir Spivako Festivali’nde kapanış konserinde çaldıktan sonra, Cannes Müzik Festivali’nde Azerbeycan Filarmonik Orkestra ile solist olarak çalmıştır.

2014’te, Zürih Tonhalle’de Bron Chamber Orchestra ile çalmıştır.

Haziran 2015’te, RCA Red Seal (Sony) plak şirketinde LTG Genç Solisler Oda Orkestrası ile kayıt almıştır ve Ekim 2015’te BMTG Oda Orkestrası ile otizmli öğrencilerin müzikal ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile Carnegie Hall’da yardım konseri vermiştir.

Elvin Ganiyev, Çağdaş Eğitim Vakfı’nın 2016 ylından beri “Genç Yetenekler Projesi” kapsamında eğitimine devam etmektdir. 2017 yılı itibariyle ÇEV Genç Yetenekler Projesi’ nin ana sponsoru QNB Finansbank tarafından da desteklenmektedir.

Beraber Çaldığı Sanatçılar

13 yaşında Vladimir Spivakov önderliğinde Mosow Virtuosi ile çıkışını yaptığından beri aralarında Zubin Mehta, Yuri Bashmet, Vladimir Fedoseyev, Gennady Rozhdestvensky, Zakhar Bron, Sasha Goetzel, Gürer Aykal, Rauf Abdullayev, Vladimir Fedoseyev, Server Ganiyev, Rengim Gökmen, Murat Kodallı, Işın Metin, Naci OÅNzgüc, Valery Vorona, Klaus Weise, Erol Erdinç, Ender Sakpınar, Nikolay Lalov ve David Bernard’ın bulunduğı bir sürü ünlü orkestra şefi ile beraber çalmıştır. Ayrıca Vadim Repin, Maxim Vengerov, Ivri Gitlis, Viktor Pikayzen, Güher-Süher Pekinel, Cihat Aşkın and Fazıl Say gibi ustalarla aynı sahneyi paylaşmıştır.

Ödüller

Elvin, uluslararası yarışmalarda aralarında Papa’dan nişan da olmak üzere bir sürü ödül ve derece kazanmıştır. 2009’da Uluslararaso Lipinski-Wieniawski Genç Kemancı Yarışması’nda 2.lik ödülü kazanmıştır ve 2010’da ise Senenin Yeni Genç Müzisyeni seçilmiştir. 2012’de İsviçre’de, 7. Uluslararası Tchaikovsky Genç Müzisyenler Yarışması’nda iki özel ödül kazanmıştır. Aynı zamanda 2012’de Uluslararası Nights of Madrid festivalinde 1.lik, 2013’te 5. Moskova Uluslararası David Oistrakh Keman Yarışması’nda 3.lük kazanmıştır. 2016’da Rusya’da 8. Uluslararası Genç Kemancılar Yarışması’nda 1.lik ödülü kazanıp Uluslararası Isaac Stern Shangai Keman Yarışması’nda yarı-finale kalan 6 adaydan biri olmuştur.

Çaldığı Konser Salonları

Carneige Hall, Berlin Filarmoni Hall, Kremlin Palace, Tchaikovsky Konser Salonu, Amsterdam Concertgebouw, Zurih Tonhalle ve Royal Albert Hall gibi dünyaca ünlü konser salonlarında çalmanın yanı sıra Elvin dünyaca ünlü bir sürü orkestra ile birlikte de çalışmıştır.

Beraber Çaldığı Orkestralar

Şangay Oda Orkestrası, Amsterdam Filarmoni Orkestrası, Borusan Filarmoni, Azerbaycan Filarmoni, Katar Filarmoni, Odessa Filarmoni Orkestrası, Bilkent Oda Orkestrası, Tchaikovsky Senfoni Orkestrası, Moskova Virtuosi, Bron Oda Orkestrası, Burgogne Lyric Orkestra, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni, Bursa Devlet Senfoni, Antalya Devlet Senfoni, Eskişehir Devlet Senfoni, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni.

Yer Aldığı Festivaller

Tutkulu bir müzisyen olarak Elvin dünya çapında bir sürü festivalde sahne almıştır. İsviçre ve Fransa’da Zubin Mehta, Vladimir Ashkenazy ve Esther Yoo ile Interlanken Klasik Festivali’nde, Azerbaycan’da Uluslararası Mstislav Rostropovich Festival Gabala Müzik’de, Rusya’da Vladimir Spivakov Invites Festivali’nde ve Trans-Siberian Art Festivali’nde, Istanbul Uluslararası Müzik Festivali’nde, Cannes Müzik Festivali’nde, Voices for Peace’de, Almanya Oettingen Uluslararası Keman Festivali’nde, Yunanistan Megaron’da ve Fransa’da Floréal Musical d’Epinal’de yer almıştır.

Aynı zamanda Arnavutluk, Azerbaycan, Belçika, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hollanda, İtalya, Kazakistan, Norveç, Polonya, Rusya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve Birleşik Kırallık ve Amerika Birleşik Devletleri ülkelerinde solo konserler ve resitaller vermiştir.

Elvin İsviçre Kalaidos Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Müzik Bölümü ve İspanya Queen Sofia Müzik Koleji’nde öğrencidir. Efsanevi kemancı Profesör Zakhar Bron’un İsviçre Bron Akademi’de öğrencisi olarak devam etmektedir.

Elvin, müzikal olarak hitap ettiği keniş kitle sebebiyle çıkış yapan bir sanatçı olarak tanınmaktadır. Zubin Mehta Elvin’in yeteneğinden etkilendiğini, Orkestra Şefi Gennady Rozhdestvensky ise Elvin’in geleceğin virtüöz sanatçısı olarak gördüğünü belirtir.