Utar Artun

Utar-Artun

Sanatçının besteci olarak yer aldığı konserimiz:

13 Nisan 2013 Konseri

Utar Artun – 1987 yılında Ankara’da doğdu. 1998 yılında, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın açmış olduğu sınavı kazanarak, Vurmalı Çalgılar bölümüne girdi. 10 yıllık konservatuvar eğitiminin sonucunda 2008 yılında, “Okul İkinciliği” ve ”Bölüm Birinciliği” derecesi ile mezun oldu. İlk Vurmalı Çalgılar eğitimini Doç. Haşim Yedican’dan aldı ve ardından Tarkan Yedican’ın öğrencisi oldu. Vurmalı çalgıların yanı sıra piyanoya ve kompozisyona karşı olan yeteneğini keşfetti. Okulda bulunduğu süre boyunca Prof. İlhan Baran’ın “Romantik Dönem Müziği”, “Caz Müziği” ve “Çağdaş Müzik ve Wozzeck analizleri” derslerine katıldı. Bu zaman diliminde de caz müziğine karşı olan ilgisi arttı. İlk Müzik ve Solfej derslerini Sevgi Ünal’dan aldı. Okulda olduğu süre boyunca Hacettepe Akademik Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası’nda çeşitli festival ve ulusal/uluslararası turnelerde vurmalı çalgılar sanatçısı olarak görev aldı. 2006 yılında Pakistan’daki Türk Büyükelçiliği’nde konser verdi. 2008 yılında, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın Yılbaşı Konserinde yapmış olduğu senfonik düzenlemeler seslendirildi ve Golden Trombone ile birlikte performans sergiledi. Ayrıca aynı konserin bir benzeri Uluslar-arası Bursa Müzik Festivali ve Mersin Müzik Festivali’nde gerçekleşti.

2008 yılından itibaren, “Betone” isimli caz grubu ile 12. Uluslararası Ankara caz festivali ve 7. Eskişehir Amatör caz festivali’nde piyanist olarak yer aldı. Mezuniyetten sonra kompozisyon ve film müziği üzerine yoğunlaştığını fark eden Artun, 2009 yılında Berklee College of Music’in yapmış olduğu dünya seçmelerinin Paris ayağına katıldı ve okula burslu olarak kabul edildi.

İlk sömestrisinde, Berklee Senfoni Orkestrasının (BCSO) açmış olduğu kompozisyon yarışmasından “Onur Ödülü” kazandı ve ASCAP Morton Gould genç kompozitörler yarışmasında da finale kaldı. Barnes&Nobles ve Brain Oliver Memorial ödüllerine layık görüldü. Ardından okulun dünya üzerinde tanıtılan Jazz Revelation Record : Birds of Feather, Octave ve Ripple Effect isimli albümlerde yapmış olduğu kompozisyon ve performanslara birlikte yer aldı. Bunun dışında Berklee’deki ve Boston’daki pek çok festivalde ve resitalde yer aldı. Şu ana kadarki eğitimi süresince; Greg Hopkins ile ileri Big Band yazımı, Steve Hunt, Marc Rossi, Neil Olmstead, Leo Blanco ile piyano, Isiah Jackson, Tibor Pusztai ve Louis Stewart ile şeflik ve kompozisyon çalıştı. Amerikalı sanatçı Kevin Eubanks’in Boston’daki stüdyo kayıtlarına çaldı. Ünlü alto saksafon sanatçısı Rudresh Mahanthappa, Bobby McFerrin, Jason Linder, Simon Shaheen davulcu Kenwood Dennard ve gitarist David Fiuczynski ile birlikte çeşitli performans ve çalıştaylar sergiledi. Bunun dışında da Boston Senfoni Salonu, Hatch Shell, Berklee Performance Center, New York Undead Caz Festivali gibi önemli yerlerde sayısız konser verdi. Amerikalı kompozitör Maria Schneider ile workshop yaptı. Berklee College of Music’teki eğitimini Film Müziği, Caz ve Kompozisyon alanlarında yoğunlaşarak 2.5 sene içerisinde summa cum laude derecesiyle bitirdi. Berklee’de düzenlenen 7. Film Müziği yarışmasında ikincilik ödülü aldı. 18. TBD Halıcı Beste Yarışmasından da birincilik ödülü kazandı. Planet MicroJam ile İsviçre, Almanya, Fransa ve Avusturya’da konserler ve calıştaylar verdi. İtalya’daki GEZMATAZ, Cenova Caz Festivalinde klinik ve konser verdi. Amsterdam’daki NBB VU20 Türkiye – Hollanda Milli Basketbol maçında da performans sergiledi. Ayrıca, Cağdaş Eğitim Vakfı’nın ‘Harika Yetenekler’ projesinde yer almaktadır.

Şu ana kadar çeşitli senfonik kompozisyonlar besteledi. Bununla birlikte şu ana kadar yapmış olduğu 30 kadar senfonik düzenleme, 50 kadar bakır nefesli/bigband düzenlemesi ve Caz müziği üzerine yapmış olduğu çeşitli kompozisyonları da vardır. Bununla birlikte düzenleme yapmış olduğu albümler de mevcuttur.

Gelecek için yeni müziği keşfetmeye çalışan Artun, dünya müzik kaynaklarının olabildiğince değerlendirilmesi gerektiğine inanıyor. İnsanlık yararına müzik yapmak ve yüksek farkındalık ile insan algılarını geliştireceği yaratılar ortaya sunmak önemli bir miras. Müzikteki gelecek başarılar ve ödüller ile birlikte kurmayı planladığı burs fonu ve(ya) usta yeteneklerin hicbir ücret almaksızın, özel yetenekli ve seçilmiş öğrencilere ders verdiği bir enstitü hayali var. Aynı zamanda dünyadaki bütün müziği yaratabilecek bir Müzik Prodüksiyon şirketi hayali olan Rhythm of the Universe (ROTU) şu an prototip olarak Berklee’de denenmekte. ROTU projesinde Aranjörlük ve Orkestrasyon yapmaktadır. Son olarak aranjesini de yapmış olduğu Van türküsü ‘Bizim eller ne güzel eller’ ile youtube da 120 bine yakın izlendi ve Türkiye’deki birçok radyo ve televizyon kanalında yayınlandı. Deprem bağısı toplanılmak üzere Türk ve Dünya halkları teşvik edilmeye çalışıldı.