Tahir Aydoğdu

Tahir-Aydoğdu

Sanatçının solist olarak yer aldığı konserimiz:

24 Ocak 2012 Konseri

Tahir Aydoğdu – 1959’da İstanbul’da doğdu. İlk kanun derslerini ünlü kanun sanatçısı olan babası Gültekin Aydoğdu’dan aldı. 1981 yılında Ankara Radyosu’na girdi. 1983 yılında ODTÜ Fizik Bölümü’nden mezun oldu.

Sanatçı kişiliğinin yanısıra eğitimcilik yönü de olan Aydoğdu, 1987 yılından 2001 yılına kadar ODTÜ Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi ve ODTÜ Klâsik Türk Müziği Korosu Şefliği’ni yürütmüş, birçok konser verdiği gibi bine yakın öğrenci yetiştirmiştir,bu çalışmalarından ötürü kendisine “2001 ODTÜ Takdir Ödülü” verilmiştir. Ayrıca, 1997-2000 yılları arasında TRT Ankara Radyosu TSM Müdürlüğü yapmış, değişik tarihlerde Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Fakültesi   Müzik Eğitimi Bölümü’nde, öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Hasan Ferit Alnar’ın “Kanun Konçertosu”nu, bestecisinin dışında icra eden ikinci, “Çiftetelli” adlı eserini de seslendiren ilk sanatçı olan Aydoğdu; Modern Folk Üçlüsü, Asia Minör  grubu, Udî Cinuçen Tanrıkorur, caz sanatçısı Yıldız İbrahimova, Hollandalı ve İspanyol sanatçılar, ülkemizin seçkin orkestralarıyla ve çeşitli yaylı sazlar beşlileriyle yurt içinde ve yurt dışında birçok konser verdi.

Aydoğdu’nun ilk solo albümü “Hasret” 2004’te KALAN Müzik’ten  satışa sunulmuş, Gültekin Aydoğdu’yla beraber hazırladığı Kanun Metodu ise 2004 yılında “Yurt Renkleri Yayınevi”nden yayımlanmıştır.

Müzik çalışmalarından başka yurt içi ve yurt dışında  “Kanun ve Türk Müziği” konulu konferanslar vermiş,çeşitli ülkelerde atölye çalışmaları da gerçekleştirmiştir.

2005 yılında TRT Radyo 4’te hazırlayıp sunduğu “Tellerden Dökülen Nağmeler” programıyla, TMOK (Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi) tarafından “Toplumsal Fair Play Ödülü Şeref Madalyası”na layık görülmüştür. Aydoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Tellerden dökülen nağmeler” programı    2002 yılından beri yayın hayatına devam etmektedir.

Yurt içinde 24 ve 75 ülkede yayınlanan 5 albümü bulunan sanatçı, ABD’den Japonya’ya, Rusya’dan Hollanda’ya 50 ülkede, başarıyla ülkemizi temsil etmiştir.

Aydoğdu kanun sazını sadece başarıyla  icra eden bir sanatçı olmanın dışında sazı dünyaya tanıtmak ve ülkemizde gençleri de özendirmek ve kanun sazını icra eden usta kanunilerle tanıştırmak amacıyla Uluslararası Kanun festivali ve Sempozyumu ‘nun ilkini İstanbul ve Ankara’da 2012’de ,ikincisini de Ankara’da 2015 yılında çeşitli üniversite ve kurumların da desteğiyle  gerçekleştirmiştir.

Merkezi Budapeşte’de bulunan Dünya Simbalon Derneği’nin de üyesi olan Aydoğdu, halen TRT Ankara Radyosu’nda kanun sanatçısı ve koro şefi olarak  çalışmalarına devam etmekte ve ODTÜ Mezunları ,Hitit Gösteri ve Sanat Derneği,TAİ ve NUROL Türk Müziği korolarının şefliğini de sürdürmektedir.