Barış Demirezer

2018 – 2020 AGSO Genel Müzik Direktörü

Orkestra Şefi

Barış Demirezer (D. 1994) – 2012 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesine kabul edildi. Yiğit Aydın ile kompozisyon çalıştı. 2014 yılında orkestra şefliği derslerine başladı. Teori-Kompozisyon Sanat Dalı öğrencilerinin eserlerini seslendiren toplulukları ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrasını yönetti.

Nicolas Pasquet, Christian Ehwald, Sigmund Thorp, Vladimir Ponkin, Rengim Gökmen, Gürer Aykal ve Orhun Orhon’un ustalık sınıflarına katıldı. Konser verdiği orkestraların arasında Orkestra Akademik Başkent, Karşıyaka Oda Orkestrası ve Hacettepe Gençlik Senfoni Orkestrası da bulunmaktadır. Koro şefliği alanında Ragnar Rasmussen ustalık sınıfına katıldı ve Devlet Çoksesli Korosunu yönetti.

2018 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinden Üstün Şeref öğrencisi olarak mezun oldu ve aynı yıl Bilkent Üniversitesi bünyesinde Bilkent Çocuk Senfoni Orkestrasını kurdu.

Demirezer, 2018 – 2020 yılları arasında MÜZGENDER yönetim kurulu başkanlığı ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestrasının genel müzik direktörlüğü ve şefliği görevlerini yürütmüştür. Bilkent Çocuk Senfoni Orkestrasının şefliği görevine ek olarak Bilkent Üniversitesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi ve Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Eğitiminde eğitmen olarak çalışmaktadır. Orkestra şefliği çalışmalarına ise Rengim Gökmen ile devam etmektedir.