Betül Aracı

Viyola Sanatçısı

Betül Aracı

Betül Aracı – 1993 yılında doğdu. 13 yaşında solfej ve kulak eğitimine Erinç Özmen ile başladı. Ardından Hakkı Dereköylü Anadolu Güzel Sanatlar Lisesini ikincilikle kazandı. Özkan Akgül ile viyola, Eylem Karademir ile piyano çalışmalarına başladı.

Başarıyla lise eğitimini tamamladıktan sonra Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Viyola Ana Sanat Dalı’nı yarı burslu olarak kazandı ve Pınar Dinçer’in öğrencisi oldu. Bu sırada viyola sanatçısı Ruşen Güneş ile çalışma fırsatı buldu. 2010 yılında Klasik Keyifler ustalık sınıflarında Çetin Aydar ve Burcu Yazıcı ile çalıştı. Türk-Alman-Fransız Gençlik Senfoni Orkestrası viyola grubu üyesi olarak konserlerde yer aldı. Eğitimini 2013 yılına kadar Yaşar Üniversitesi’nde sürdürdü. Bu sırada Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarında hocalık yapan Hartmut Lindemann ile çalışma fırsatı buldu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı kazandı ve Prof. Çetin Aydar’ın öğrencisi oldu.

Eğitim süreci boyunca Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası (AGSO) , Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası (BGSO) ve Orkestra Akademik Başkent gibi orkestralarda çaldı. 2019 yılında Prof. Çetin Aydar’ın sınıfından mezun oldu. 

Şu anda Ankara Devlet Tiyatrosunda çalışmaya devam etmektedir.