Deniz Arda Başuğur

Trompet Sanatçısı

Deniz Arda Başuğur

Deniz Arda Başuğur – 2000 yılında Bursa’da doğdu. İlk müzikal çalışmalarına Türkiye Polifonik Korolar Derneği Minikler Korosu ile 2004 yılında başladı. 2012 yılında Julian LUPU ile özel trompet derslerine başladı. Aynı yıl Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik ve Bale İlköğretim Okulu giriş sınavlarında başarılı olarak trompet sınıfına kabul edildi.

Bir yıl sonrasında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrasına seçildi. Şef Prof. Rengim GÖKMEN yönetimindeki orkestrayla Gaziantep, Şanlıurfa, Ankara, Bodrum, İzmir ve İstanbul konserlerinde görev aldı. 2015 yılında Noriyoshi MURAKAMİ’nin çalıştırdığı oda müziği topluluğu ile Burdur Genç Yetenekler Festivalinde davetli grup olarak konser verdi. Aynı yıl Yamaha firmasının Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde düzenlediği “bakır nefesliler” yarışmasında trompet dalında birinciliğe layık görüldü ve burs kazandı. 2015 yılı Temmuz ayında İtalya’nın Floransa kentinde Italian Brass Week Festivaline katıldı. Bu festivalde Charlie GEYER, Barbara BUTLER, Fransisco Pacho FLORES, Andrea DEL’IRA ve Otto SAUTER ile özel derslere katıldı. Ayrıca Roger BOBO yönetimindeki Festival A kategorisi orkestrasına seçilerek Floransa’da konser verdi.

2-6 Kasım 2015 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Stara Zagora kentinde düzenlenen 8. Uluslararası Genç Trompetçiler Yarışmasında 2.lik ödülü aldı. 2014-2017 yılları arasında trompet sanatçıları Gabor TARKÖVİ, Reinhold FRIEDRICH, Vincente CAMPOS, Martin MÜEHLFELLNER ve Matthias HÖFS ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı.

Çeşitli konserlerde Bilkent Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, trompet grubunda yer aldı. Ayrıca Bilkent Üniversitesinin 30. Kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında solist olarak görev aldı. Orkestra ile ilk solo konserini Trakya Oda Orkestrası ile 5 Mayıs 2016 tarihinde Lüleburgaz’da gerçekleştirdi. Bu konseri TSK Armoni Mızıkası senfonik bandosu konseri izledi. 24-29 Temmuz 2017 tarihleri arasında Avusturya’nın Tirol bölgesinde Otto SAUTER ve Sergei NAKARIAKOV ile çalıştığı ustalık sınıfında jüri tarafından “üstün yetenekli” kategorisinde değerlendirilen iki kişiden biri oldu. Stomvi firması bu başarıyı 3 adet trompet hediye ederek ödüllendirdi.

Orkestra çalışmaları kapsamında; Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası kadrosuna seçilen Deniz Arda BAŞUĞUR halen Anka Filarmoni Orkestrasında Trompet grup şefi olarak yer almaktadır. Ayrıca 2019 yılında projenin ilk yılı olan Pan Caucasian Gençlik Orkestrasın’da çoğu konserde grup şefi olarak yer aldı ve bu organizasyonda Gianandrea Noseda, Jukka-Pekka Saraste, Lahav Shani gibi isimlerle çalıştı.

2019 yılından itibaren Almanya’nın Münih şehrindeki Hochschule für Musik und Theater’de Prof. Hannes Läubin ve Prof. Thomas Kiechle ile öğrenim görmeye başladı.