Efil Özdemir

Klarnet Sanatçısı

Efil Özdemir

Efil Özdemir – 2001 yılında Ankara’da doğdu. Müzik hayatına 2008 yılında TRT Ankara Çoksesli Çocuk Korosu’na girerek başladı. 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı yetenek sınavını başarıyla geçerek Ekrem Öztan ile klarinet çalışmalarına başladı ve 2013 yılında Tolga Yüksel ile çalışmalarına devam etti.

Hacettepe Üniversitesi Gençlik Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Hacettepe Senfoni Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Başkent Oda Orkestrası ve Doğuş Çocuk Senfoni Orkestralarında yer aldı. Bu orkestralarda şef; Doç. Dr. Burak Tüzün, Doç. Işın Metin, Prof. Erol Erdinç, Doç. Orhun Orhon, Prof. Gürer Aykal, Prof. Rengim Gökmen ile konserler verdi. Prof. Michel Lethiec, Prof. Nicolas Baldeyrou, Fabrizio Meloni ve Doç. Andrija Mincic’in ustalık sınıflarına katıldı.

2. Eğirdir Oda Müziği yarışmasında “Tandem Trio” ile üçüncülük ödülünü, 1. Osmangazi Oda Müziği yarışmasında Klaranka Klarinet Ensemble ile birincilik ödülünü kazandı. 2018 yılında Eskişehir’de yapılan Genç Solistler seçmelerini kazanarak, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’yla Patrick Souillot şefliğinde solist olarak yer aldı, 2019 Nisan ayında ise Hacettepe Gençlik Senfoni Orkestrası’yla Burak Tüzün şefliğinde solist olarak yer aldı.

Hâlen Tolga Yüksel ile klarinet eğitimine devam etmektedir.