İlayda Zeynep Köksal

İlayda Zeynep Köksal Fotoğraf

1995 yılında Ankara’da doğan İlayda Zeynep Köksal, keman çalmaya 6 yaşında başlamıştır.
2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Okuluna kabul edilmiş ve lise öğreniminden Muhammedjan Turdiev ile mezun olmuştur. 

2014-2018 yıllarında üniversite öğrenimini Finlandiya Turku Universitesinde Prof. Alexander Vinnitski ile tamamlamıştır. 2018 yılında Rotterdam Codarts ve Sibelius Academy Master sınavlarını kazanmış olup, halen solo keman Master eğitimine Sibelius Academy’de Prof. Kaija Saarikettu ile devam etmektedir.
Aralık 2009’da Remember Enescu Uluslararası Keman Yarışmasına katılarak, kendi kategorisinde üçüncülük ödülü almıştır.

Türkiye’de çeşitli illerde ve Burdur Genç Yetenekler Klasik Müzik Festivalinde konserler veren Köksal, 2010 yılında Ender Sakpınar yönetiminde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasi ile ve 2012 yılında Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ile solist olarak konser vermiştir. 2013 yılında ise İş Sanat Parlayan Yıldızlar konserinde yer almıştır.

Akademi Datça’da Ellen Jewett, Özcan Ulucan ve Ian Jessie ile, Köln’de Kurt Sassmansshaus ile, Eklisia Müzik Akademisi’nde Cihat Aşkın ve Alma Quartet ile ve Kapadokya Klasik Keyifler oda müziği konserleri projesinde Ellen Jewett ile keman çalışma fırsatı bulmuştur.

2006 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrasına kabul edilen İlayda Zeynep Köksal, Rengim Gökmen yönetiminde Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ile, Orhun Orhon yönetiminde Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ve Türk Yunan Gençlik Senfoni Orkestrası ile yurtiçi ve yurtdışında pek çok konserde görev almıştır. 

2016-2017 yıllarında TURKSOY Oda Orkestrası ile çeşitli ülkelerde görev alarak konserler vermiştir.
Üniversite öğrenimi sırasında Sigyn Sinfonietta’da konzertmeisterlik yapmış ve Turku Filarmoni Orkestrasında görevler alarak uluslarlarası üne sahip farklı şefler ile çalışma fırsatı elde etmiştir. 

Mayıs 2017 yılında Turku Filarmoni Orkestrasında genç solist programı seçmelerine katılarak solo konser verme şansı elde etmiştir. Halen Helsinki Sinfonietta, Helsinki Chamber Orchestra ve Sibelius Academy Senfoni orkestrasında çalmaktadır. Ayrıca Ankara Gençlik Senfoni Orkestrasının üyesidir.