Nilüfer Sude Güçlü

Keman Sanatçısı

Nilüfer Sude Güçlü

Nilüfer Sude Güçlü – 2000 yılında Ankara’da doğdu. 2011 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’na keman sanat dalı ile burslu olarak kabul edildi ve Adilhoca Azizov’ un öğrencisi oldu. 2011-2018 yılları arasında keman eğitimini Adilhoca Azizov’ un sınıfında sürdürdü.

Shmuel Ashkenasi, Krzysztof Wegrzyn, Rosa Fain, Vadim Gluzman, Mark Gothoni, Guy Braunstein, Itamar Golan, Alexander Markov, Igor Tkatchouk, , Itzhak Rashkovsky, Özcan Ulucan, Lutsia Ibragimova, Ceylan Kabakçı, Edua Zadory, Şenol Aydın ve Mincho Minchev’in ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı. Türk Japon Vakfı, Çerkes Derneği, Mozarthaus Konser Evi, Kıbrıs Bellapais, Muhammedjan Turdiev Kültür Evi gibi çeşitli konser salonlarının yanı sıra Karabük, Yakın Doğu, Ankara, Bilkent ve ODTÜ gibi üniversitelerde konserler verdi. 2015 ve 2016 yıllarında düzenlenen Bilkent Keman Günleri, 2015 yılında düzenlenen Burdur 4. Genç Yetenekler Klasik Müzik Festivali’ne katıldı. 2017 yılının Mart ayında Belçika’da düzenlenen 10. Uluslararası Grumiaux Keman Yarışması’nda C kategorisinde ikincilik ödülü kazandı. 2017 Temmuz ayında İsrail’de düzenlenen Keshet Eilon Yaz Kursu’nda burslu olarak yer aldı. Burada çalışma fırsatı bulduğu Prof. Shmuel Ashkenasi tarafından ABD’de bulunan Curtis Müzik Enstitüsü’ne davet edildi.

Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası’nın birçok konserinde yer aldı.

Bununla birlikte, 2018 yılında şef Işın Metin yönetiminde Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile W.A. Mozart’ın 5. Keman Konçertosu’ nu solist olarak seslendirdi.
2018 yılında, Almanya’nın Lindau şehrinde düzenlenen 8. Uluslararası “Junger Meister” Keman Festivali’ ne katıldı. Aynı yıl Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimi için “Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover” ve “Universität der Künste Berlin” isimli Almanya’nın ileri gelen sanat okullarında eğitim görmeye hak kazandı.

Güçlü, lisans eğitimini “Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover” de, Prof. Krzysztof Wegrzyn’ in keman sınıfında sürdürüyor.