Ruşen Güneş

Ruşen-Güneş-Fotoğraf

Sanatçının solist olarak yer aldığı konserimiz:

6 Aralık 2014 Konseri

Ruşen Güneş, (d. 17 Mart 1940, Beypazarı, Ankara). Türk viyola sanatçısı, besteci.

İlkokulu okuduktan sonra Ankara Devlet Konservatuarı’na girdi. 1961’deki mezuniyetinin sonrasında ise ilk solo viyola sanatçısı olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na katıldı. Bu görevi sırasında Walton, Hindemith, Bartok gibi bestecilerin viyola konçertolarını ülkemizde ilk kez seslendirmiştir. Bir bursla 1963’te İngiltere’ye giden sanatçı, ertesi sene ülkesine döndü. Ancak askerlik sonrası 1971’te İngiltere’ye göç etti.

1971 yılında İngiltere’ye taşınan sanatçı, İngiliz Oda Orkestrasında 4 yıl solo viyola sanatçılığı görevini üstlendikten sonra bu görevi 1979 – 1987 yılları arası Londra Filarmoni Orkestrası’nda ve 1988 – 2000 arası BBCSO’da sürdürmüştür.

Türk bestecileri ile devamlı temasta olan sanatçı Necil Kazım Akses, Ahmet Adnan Saygun, C. Tanç, Y. Tura’nin konçertolarını defalarca çalmış ve Saygun konçertonun London Filarmoni ile CD’sini yapmıştır. Ayrıca Borusan için yaptığı sayısız Türk bestecileri ve viyola adli konserlerde de Usmanbaş, Özdil Altınel ve Özkalfayan gibi ve diğer birçok bestecimizin eserlerini duyurmuştur

Askerliğini yaptıktan sonra 1971’de İngiltere’ye yerleşen sanatçı İngiliz Oda Orkestrasında 4 yıl solo viyolacılık yaptıktan sonra 1979-1987 arası Londra Filarmoni’de ve 1988-2000 arası aynı görevi BBCSO’da sürdürmüştür.

15 yıl Londra Yaylı Dörtü’de çalan RG bu grupla İdil Biret, C. Franck Piyano Beşlisi, Mahler Piyano dörtlüsü, gitarcı John Williams ve Boccherini Beşlisi’nin kayıtlarında yer almıştır. Saygun Viyola Konçertosu, Suna Kan ile Mozart Senfoni Konçertant ve Mozart Keman –Viyola düetleri, Hindemith Matem Müziği, Telemann Viyola Konçertosu, Viyola ve Şiir, Türk Bestecileri ve Viyola kaydettiği CD’ler arasındadır.

Ve son olarak Sanatçı İzmir Yaşar Üniversitesinde Profesör kadrosunda Öğretim görevlisi olarak görev almıştır (2008-2016)