Sevgi Varol

Fagot Sanatçısı

Sevgi Varol

Sevgi Varol – 1996 yılında Ankara’da doğdu. Müzik hayatına 2004 yılında Doç. Ahter Destan yönetimindeki Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’na katılarak başladı. 2007 yılında Hacettepe Ankara Devlet Konservatuvarı Fagot Ana Sanat Dalı’nı kazanarak Gülnur Kurt ile çalışmaya başladı. 2010 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kazandı ve beş yıl bu orkestranın bünyesinde bulunarak çeşitli konserler verdi.

Hacettepe Ankara Devlet Konservatuvarı’ndaki lise eğitimini tamamladıktan sonra 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ni burslu olarak kazanıp fagot çalışmalarına Ozan Evruk’la devam etmeye başladı. Solo ve küçük topluluklar olarak birçok konser verdi. 2016 yılında “Bilkent 30. Yıl Festivali” kapsamında Vivaldi Si Bemol Major Fagot Konçertosu’nu seslendirdi. Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile solist olarak Mozart Fagot Konçertosu’nu seslendirdi. Klaus Thunemann, Matthias Racz, Stefano Canuti, Gabriele Screpis, Patrick de Ritis, Susanne Sonntag, Guillaume Santana ve Sergio Azzolini gibi alanında uzman birçok sanatçının ustalık sınıfına katıldı.

2010 yılından bu yana Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türk-Alman-Fransız Gençlik Orkestrası, Hacettepe Gençlik Senfoni Orkestrası, Hacettepe Akademik Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Bilkent Gençlik ve Bilkent Senfoni Orkestrası, Zürih Sanat Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Basler Festival Orkestrası ve Zürih Senfoni Orkestrası’nda yer alıp, birçok konser verdi. 2018 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden “Bölüm ve Fakülte Birincisi”, “Üstün Yüksek Şeref Öğrencisi” olarak mezun oldu. Nisan 2018’de Zürih Sanat Üniversitesi (Zürcher Hochschule der Künste)’ne kabul edilerek Zürih Tonhalle Orkestrası’nın solo fagotçusu Matthias Racz ile çalışmaya hak kazandı.

2019 yılında İsviçre’deki Zangger Weber ve Lyra vakıflarından burs almaya ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın üstün yetenekli genç kadın müzisyenlerin kariyerlerini desteklemek amacıyla Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ile başlatmış olduğu proje kapsamındaki “Yarının Kadın Yıldızları” destek fonundan yararlanmaya hak kazandı. Haziran 2019’da Guiseppe Verdi’nin “I due foscari” prodüksiyonunda Olga Pavlu yönetimindeki Opera St. Moritz-Basel Orkestrası’nda görev aldı. Louise Pellerin ile oda müziği, Roswitha Müller ile şan, Hans Agreda ile kontrafagot, Giorgio Mandolesi ile orkestra soloları dersleri almakta olan Sevgi Varol, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı’nın sağladığı burs ile yüksek lisans eğitimine Matthias Racz’ın öğrencisi olarak devam etmektedir.