Zeynep Ülbegi

Piyano Sanatçısı

Zeynep Ülbegi

Zeynep Ülbegi – 1996 yılında Ankara’da doğdu. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Nuran Taşpınar ile piyano çalışmalarına başladı. Aynı yıl Doç. Ahter Destan’ın yönettiği Ankapella Gençlik Korosu’nda söylemeye başladı. Bu koro ile Türkiye, Belçika, Bulgaristan ve Sırbistan’daki koro yarışmalarında birçok uluslararası ödül almasının yanı sıra Palau de la Musica Catalana ve La Sagrada Familia gibi önemli binalarda konserler verdi.

Piyano eğitimi süresince İdil Biret, Peter Katin, Hüseyin Sermet, Gülsin Onay, Ilya Itin, Pawel Kaminski ve Misha Dacic’in ustalık sınıflarında aktif olarak yer aldı. 2010, 2011 ve 2014 yıllarında Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne katıldı. 2009-2011 yılları arasında Türkiye’nin en önemli bestecilerinden biri olan Prof. İlhan Baran’dan Çağdaş Müzik Tarihi dersi aldı. 2012 yılından itibaren piyano çalışmalarına Prof. Demet Akkılıç ile devam eden Zeynep Ülbegi, aynı yıl Mart ayında şef Tolga Atalay Ün yönetimindeki Hitit Filarmoni Orkestrası ile solist olarak çaldı.

2015 yılı Ocak ayında, İspanya’da düzenlenen 11. Huesca Uluslararası Piyano Yarışması’nda üçüncülük ödülü aldı. Nisan ayında Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası’nda görev aldı. Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen 10. Uluslararası Pera Piyano Yarışması’nda piyanist Ezgi Göktürk ile birlikte “En Başarılı Duo Ödülü”ne layık görüldü. Kasım ayında 16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’ne davet edilerek “Kamuran Gündemir Anısına” Genç Yetenekler konserinde çaldı. 2016 yılı Şubat ayında “Genç Yıldızlar” konserine solist olarak seçilerek şef Orhun Orhon yönetimindeki Hacettepe Senfoni Orkestrası ile çaldı. Aynı yıl Oylun Erdayı ile özel olarak şan çalışmaya başladı, daha sonra çalışmalarına Maia Mari Chikhradze ile devam etti.

2017 yılı Eylül ayında 20. Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’ne katıldı, burada gösterdiği başarılı performanstan dolayı Ekim ayında İstanbul’da İdil Biret ile aynı konserde sahne alan dört piyanistten biri oldu. 2018 yılı Temmuz ayında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’nden Müzik Bölümü ve Okul Birincisi olarak mezun oldu.

Piyanistliğinin yanısıra şan alanında da umut vaat eden Zeynep Ülbegi, dünyanın en önemli müzik okullarından biri olan Amerika’daki Eastman School of Music’in şan bölümünü kazanan ilk Türk oldu. Şan alanındaki ilk masterclass çalışmasını 2018 yılı Kasım ayında Ellen Hargis ile gerçekleştirdi. Aynı ay, Rochester Early Music Festival’e solist olarak davet edildi. Aralık ayında, okulun erken müzik topluluğu Collegium Musicum tarafından gerçekleştirilen L. Rossi’nin L’Orfeo operasının konser versiyonunda başrol Orfeo olarak yer aldı.

Şu anda Ankara’da yaşayan ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nde korrepetitör olarak görev yapan Zeynep Ülbegi, piyano çalışmalarına Prof. Demet Akkılıç, şan çalışmalarına ise Maia Mari Chikhradze ile devam etmektedir.